MOBILCode depo sistemimizi ihracat başına 7 saatten fazla beyaz yakalı, 6 saat mavi yakalı çalışma zamanı tasarruf etmemizi sağladı.Bu tasarrufun; kaynak, maliyet kullanımında ve verimliliğimizi artırmamızda bize büyük faydası oldu. Siemens AG, Avrupa'nın en büyük teknoloji holdingidir. Şirketimizin yönetimi Almanya'nın Berlin ve Münih kentlerindedir. Siemens Türkiye Genel Temsilcisi olan Siemens San. Ve Tic. A.Ş ve diğer Siemens şirketleri olarak, mühendislik, üretim, servis kabiliyetleri ve geniş organizasyon ağları ile hizmet vermekteyiz. Müşterilerimizi başarılı kılacak ve memnun edecek çözümler sunmayı kendimize vizyon edinmiş bir grubuz. Holding uluslararası alanda üç ana sektörde faaliyet göstermektedir. Bunlar; endüstri, enerji, ve sağlıktır. Siemens ve alt firmaları tüm dünya çapında, 190 ülkede tahmini olarak 480.000 kişi çalıştırmaktadır. Siemens, endüstrinin gelişmesine yol açan, elektroteknik ve elektronik alanlarında yeni buluşlar ve uygulamalar yaparak sektörlere dinamizm katmaktadır. Mobilcode’dan önce depomuz ile merkez arasında online bir bağımız yoktu. Tüm veriler ve iletişim evraklar üzerinden yapıldığından, takdim tehir hataları oluşuyordu.Evrak olarak hazırlanmış dökümanlarların sisteme girilmesi zaman aldığı için, anlık çeşitli veriye ulaşmak,çeki listesi gibi raporları oluşturmak bize çok zaman kaybettiriyordu. Bu süreç, bizi sıkıntıya soktuğundan bir çözüm arayışına girme gereği duyduk. Bu bağlamda daha önce bize çözüm ortaklığı anlamında destek olan Mobilcode firması ile birlikte bir çalışma başlattık.

Bu problemlerin çözümü aşamasında öncelikle ; ekip çalışması içerisinde, Mobilcode ile beraber iş süreçlerimizi nasıl doğrusallaştıracağımızı ve optimize edeceğimize karar verdiğimiz, analiz çalışmasını yaptık.Birlikte yaptığımız bu analiz çalışmasının sonucunu Mobilcode bize Ms Visio kullanarak akış diyagramlarını, ekran arayüzlerini,ekran işlevlerini ve ekran üzerindeki kontrolleri dökümante ederek kağıt üzerinde bize proje mimarisini gösterdiler.Bu çalışmaları Ms Project’te takvimleyerek bize ilettiler. Bu çalışmalarla oluşan, Mobilcode’un geliştirdiği depo otomasyonu sonucunda, depo görevlilerimizin eline hiçbir şekilde evrak geçmiyor.Depo görevlilerimiz,görevlerini barkod okuyucularla PDA’lerden online olarak alıyorlar.Depo içerisindeki toplayacakları ürünlerin barkodlarını PDA ‘lere okutup toplama işlemini gerçekleştiriliyor.Böylelikle, miktar ve tip kontrolü otomatik olarak sistem tarafından yapılıyor.Ayrıca paketleme sistem tarafından kontrol edilerek, koli etiketleri otomatik olarak oluşturuluyor.Mobilcode’un geliştirdiği depo otomasyonunun en faydalı tarafı da depo görevlilerimizin hata yapma risklerini ortadan kaldırması. Mobilcode’un sistemimize kattığı faydayı değerlendirmek için, bir zaman kaynak etüdü gerçekleştirdik.Bu etüdde çıkan sonuçlar sistem kaynaklarını maksimum olarak kullandığımızı kanıtlar nitelikte oldular. Bu etüde göre basit bir hesapla,Mobilcode’un geliştirdiği depo otomasyonu ile,her ihracat başına;

  • 7.3 Saat Beyaz Yakalı İş gücü optimizasyonu,
  • 6 Saat Mavi Yakalı İş gücü optimizasyonu,
  • Reklamasyonların azalması,
  • Yılda 29 TOP (500 x 29) kağıt ve yazıcı kartuşu tasarrufu yapmamızı sağladı.
Mobilcode’un bizimle beraber sistemimizi optimize etme,zaman ve kaynak tasarrufu yapıp, fayda sağlama ve verimlilik konusunda içimizden biri gibi çalışmaları Siemens-Türkiye olarak daha iyiye ve mükemmele ulaşma yolunda bize büyük destek olmuşlardır.Özverili çalışmalarından ve yardımlarından dolayı kurumum adına teşekkür ederim.

Nazım DOĞAN
Diğer başarı hikayeleri çok yakında burada...
-